Τετάρτη, 30 Σεπτεμβρίου 2020

(Χ)ρυσή ισοπαλία για τον Υδραϊκό. Τερμάτισε 3ος στο Πρωτάθλημα της Α1 Υδατοσφαίρισης

• Σάββατο, 04 Ιουλίου 2020 15:37
  • 1'

Ο Υδραϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος με 10-10 με τον Απόλλωνα Σμύρνης παίρνοντας τον βαθμό που ήθελε

Ένα ντέρμπι με τα όλα του έγινε το μεσημέρι του Σαββάτου στο Κολυμβητήριο Γουδή, μεταξύ του Απόλλωνα Σμύρνης και του Υδραϊκού.

Σε έναν συναρπαστικό αγώνα οι δύο ομάδες πάλεψαν για να πάρουν θετικό αποτέλεσμα που θα τους έδινε την 3η θέση στην Α1 Ανδρών.

Ο Υδραϊκός πιστός στην πολύ καλή φετινή του απόδοση, πραγματοποίησε δυναμική εμφάνιση, πήρε τον βαθμό που ήθελε και κατέκτησε την 3η θέση στο Πρωτάθλημα της Α1, και κέρδισε το εισιτήριο για την προκριματική φάση του Champions League.

Στο πρώτο οκτάλεπτο έγινε ένα μοιρασμένο παιχνίδι. Η ομάδα του Υδραϊκού στην επίθεσή της δεν εκμεταλλεύτηκε όσο έπρεπε τον παίκτη παραπάνω και έτσι έμεινε πίσω στο σκορ με 4-3. Στην δεύτερη περίοδο η μάχη συνεχίστηκε, ο Απόλλωνας βελτίωσε την άμυνά του, ο Υδραϊκός όμως εκμεταλλευόμενος κυρίως τις γρήγορες αντεπιθέσεις, πέτυχε 4 τέρματα και γύρισε το σκορ υπέρ του σε 7-6. Στο τρίτο οκτάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά, αιφνιδίασαν τον Απόλλωνα, πέτυχαν ένα σερί 3-0 φτάνοντας το σκορ στο 10-6.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν στο τέλος της περιόδου σε 8-10. Το τελευταίο οκτάλεπτο προβλεπόταν συναρπαστικό και έτσι και έγινε. Ο Υδραϊκός πίεσε στην άμυνά του, έκανε μεγάλες επιθέσεις αλλά η νευρικότητα και οι αποβολές έφεραν τον Απόλλωνα να ισοφαρίσει 3 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Εδώ είχαμε και την αποβολή του Προπονητή του Υδραϊκού από τον Διαιτητή.

Στην επόμενη επίθεση ο Παπασηφάκης έχασε πέναλτι στα δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, χάνοντας την ευκαιρία να "τελειώσει" το παιχνίδι υπέρ του Υδραϊκού.

Στα τελευταία λεπτά έγιναν δυνατές μονομαχίες, το αποτέλεσμα δεν άλλαξε και ο Υδραϊκός πήρε την ισοπαλία και μαζί τον βαθμό που χρειαζόταν για να κατακτήσει την 3η θέση στο Πρωτάθλημα της Α1 !

Τελικό σκορ 10-10

Οκτάλεπτα (4-3) (2-4) (2-3) (2-0)

Τα γκολ πέτυχαν: Παπασηφάκης 0-1, Κοκκινάκης 2-2, Παπασηφάκης 3-3, Τσαχιλίδης 4-4, Παπασηφάκης 5-5, Χατζηκυριακάκης 5-6, Μπλάνης 6-7, Χατζηκυριακάκης 6-8, Μπλάνης 6-9, Χατζηκυριακάκης 6-10.