Δευτέρα, 19 Αυγούστου 2019

Επίδειξη Ισχύος από τον Α.Ο.Υ

• Σάββατο, 19 Ιανουαρίου 2013 21:29
  • 2'

H καλύτερη φετινή εμφάνιση για τον ΑΟΥ με αντίπαλο τον Θησέα όπου τον συνέτριψε με 5-1

Φάση από το πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων.

Η ομάδα χρειάστηκε ουσιαστικά 11 λεπτά για να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα της νίκης. Εξ αρχής η ομάδα μας πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και με συνεχείς επιθέσεις έκλεισε τους αντιπάλους μας από νωρίς στα καρέ τους. Το σκορ άνοιξε στο 4ο λεπτό ο Καλαφάτης μετά από μια ωραία κάθετη πάσα του Κυριακάκη. Στο 9ο λεπτό η ομάδα της Ύδρας κέρδισε φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Θησέα. Ο Καλαφάτης ανέλαβε την εκτέλεση και σημείωσε το 0-2. Δύο λεπτά αργότερα μετά από μια καλή παράλληλη σέντρα του Χατζηνικολαΐδη, ο επερχόμενος Καλαφάτης με ένα τεχνικό πλασέ πέτυχε το 0-3. Και ενώ ήδη είχε κριθεί ο νικητής, στο 30ο λεπτό μετά από ένα καλοεκτελεσμένο φάουλ του Ράμπια, ο Βατίστας με κοντινή κεφαλιά έκανε το 0-4 όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας συνέχισε να κυριαρχεί στον αγώνα. Και καθώς η νίκη ήταν σίγουρη, η ομάδα κατέβασε ταχύτητα ώστε να συντηρήσει το αποτέλεσμα. Παρόλ' αυτά στο 62ο λεπτό μετά από κόρνερ, ο Τζάκας με διπλή προσπάθεια πέτυχε το 0-5. Το γκολ της τιμής για τους αντιπάλους μας ήρθε 5 λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού και γράφτηκε το θριαμβευτικό 1-5 για τον Α.Ο.Υ.

Ο Προπονητής του Α.Ο.Υ Μιχάλης Χατζηκωνσταντίνου μας δήλωσε ότι: "Γενικά ήταν ένα παιχνίδι που παρουσιαστήκαμε σοβαροί με ωραίους συνδυασμούς και κυριαρχήσαμε στο γήπεδο, κάνοντας τους αντιπάλους μας να μην μπορούν να δημιουργήσουν ούτε μία φάση. Το σκορ θα μπορούσε να ήταν ακόμα μεγαλύτερο αν ήμασταν πιο εύστοχοι και αν δεν είχαμε χαλαρώσει το τελευταίο μισάωρο".

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα αναδείχτηκε ο Νεκτάριος Καλαφάτης που πραγματοποίησε χατ τρικ. Μάλιστα το πρώτο γκολ του αγώνα το πανηγύρισε χαρακτηριστικά, αφέρώνοντάς το στο νεογέννητο ανιψιό του.

Μετά τα σημερινά αποτελέσματα έμεινε "ζεστή" η πιθανότητα κατάκτησης της πρώτης θέσης εφόσον φυσικά στα παιχνίδια που απομένουν, υπάρξει κατάλληλος συνδυασμός αποτελεσμάτων.

Βαθμολογία 4ου ομίλου Β΄ Κατηγορίας 12ης Αγωνιστικής
1.Ηλιόκαστρο 22 (10) 25-10 2. Ύδρα 19 (10) 20-9 3. Δρυόπη 15 (9) 21-18 4. Θησέας 13 (10) 26-25 5. Σάρωνας 1 (9) 5-35
Επόμενη αγωνιστική: 13η  Ύδρα ρεπό